News

Kolejne gwiazdy Life Festival Oświęcim 2010 - Festiwal dla Pokoju!

Poniedziałek, 10 maja 2010 (09:00)

Genesis Klassik, Trebunie Tutki & Twinkle Brothers, Nomada oraz Mosa Sisic & The Gipsy Express to kolejne gwiazdy, które uświetnią Life Festival Oświęcim 2010 – Festiwal dla Pokoju.

Genesis Klassik to przedsięwzięcie ex-wokalisty zespołu Genesis, Raya Wilsona i muzyków orkiestry Berlin Symphony Ensemble. Wspólnie wykonują oni kompozycje grupy Genesis – zachowując ich oryginalny character, wzbogacają je o nowe, symfoniczne brzmienia. W repertuarze mają utwory z całej kariery słynnego zespołu – od progresywnych lat 70. po przeboje z końca XX wieku, a także piosenki z repertuaru Phila Collinsa, Petera Gabriela oraz grupy Mike & The Mechanics, dowodzonej przez gitarzystę Genesis, Mike’a Rutherforda.

Trebunie Tutki & Twinkle Brothers to wyjątkowe muzyczne połączenie prawdziwych tatrzańskich górali z prawdziwymi rastamanami z Jamajki. Trebunie Tutki przeszli ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą i docenianą na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Twinkle Brothers to grupa założona przez dwóch braci - Normana i Ralstona Grantów w gettcie Falmouth, leżącym na północnych wybrzeżach Jamajki. W latach 70. założyli swoją własną wytwórnię płytową, w której wydali ponad 60 albumów. Koncertowali wielokrotnie w USA , Europie i Afryce. Oba składy współpracują z sobą już od kilkunastu lat, czego owocem są m.in. trzy wspólne płyty.

Zespół Nomada powstał w 2003 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Gusztáva Balogha. Zakorzeniony w tradycji muzyki węgierskich Romów, w swojej twórczości wykorzystuje również wpływy latynoskie, arabskie oraz bałkańskie. Charakterystyczne romskie harmonie wokalne osadzone są na mocnym rytmie perkusji i gitary basowej. Całości brzmienia dopełniają skrzypce oraz akordeon. Potężna, ekstatyczna muzyka towarzyszy niezwykle szczerym i uczuciowym tekstom, przepełnionym raz bólem i cierpieniem, a kiedy indziej radością i afirmacją życia.

Urodzony w Belgradzie, a mieszkający w Wiedniu Mosa Sisic zaczął grać na skrzypcach w wieku sześciu lat. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, sam przez sześć lat studiował w wiedeńskim konserwatorium. W jego zespole występują żona Jasmina oraz córka Nena i syn Miki. Muzyka Mosy, wyrosła z korzeni romskich, łączy wpływy bałkańskie z klimatami orientalnymi, zaś podczas jego koncertów nostalgia i zaduma idą w parze z humorem i świetną zabawą.


News

Program

Stadion MOSiR

Wejście na stadion MOSiR od 15:30Województwo Małopolskie Powiat Oświęcimski Oświęcim - Miasto Pokoju Narodowe Centrum Kultury Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec Konsulat Honorowy Ukrainy Konsulat Generalny Austrii Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”