News

Life Festival w Oświęcimiu: Jedność i przyszłość

Piątek, 18 czerwca 2010 (01:55)

Za nami pierwszy dzień Life Festival w Oświęcimiu. Festiwalu, którego pomysłodawcą jest dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy - Darek Maciborek, a który ma promować budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi.

Darek Maciborek w rozmowie z portalem INTERIA.PL wyjaśnił skąd pomysł na Life Festival i umiejscowienie imprezy właśnie w Oświęcimiu:

- Tak naprawdę pomysł na festiwal tu, a nie w Warszawie czy Krakowie, wziął się stąd, że pochodzę z tego miasta i jestem bardzo mocno związany z Oświęcimiem. A jeszcze nigdy tak mocne wezwanie popkulturowe nie wyszło z tego miasta - powiedział popularny dziennikarz i prezenter.

Pokojowe przesłanie Life Festival ma na celu wyzbycie się patrzenia na świat przez pryzmat różnic kulturowych, rasizmu i antysemityzmu. Ma w tym pomóc muzyka, reprezentowana przez artystów z wielu krajów i z różnych kręgów kulturowych.

- Muzyka, która jest opisem naszej kultury, jest też genialną platformą do promowania wartości. Nie tylko koncert, nie tylko piknik, ale też przesłanie o jedności i trosce o przyszłość. Może to wyświechtane stwierdzenie, ale wciąż aktualne i nigdy nie przestanie być aktualne - zaznaczył Darek Maciborek.

By podkreślić jeszcze mocniej wielokulturowość i ponadnarodowy charakter Life Festival, pierwszego dnia festiwalu (17 czerwca) na scenie na oświęcimskim rynku posłuchaliśmy koncertów czerpiącej z romskiej tradycji grupy Mosa Sisic & The Gipsy Express oraz izraelską formację Hatikva 6. Reprezentantów nacji mocno doświadczonych tragiczną historią Oświęcimia.

I choć z miastem nierozerwalnie związana jest smutna przeszłość, to jednak koncerty artystów pełne były energii i pozytywnego przesłania: w skocznych rytmach muzyki bałkańskiej (Mosa Sisic & The Gipsy Express) i ciepłych jamajskich wibracjach (Hatikva 6)

Na przeszłość zwracała uwagę Kasia Kowalska, gwiazda pierwszego dnia Live Festivalu:

- Nazwa Oświęcim nie zostanie nigdy wypisana z naszej świadomości w ten sposób, w jaki ją znamy i postrzegamy. Nie możemy tu nic zmienić, ale możemy coś dodać - komentowała Kasia Kowalska, chwaląc pokojowe przesłanie festiwalu.

Piosenkarka zaznaczyła, że promowana na Life Festival idea tolerancji wciąż jest konieczna w naszym społeczeństwie.

- Tolerancja jest nam bardzo potrzebna, bo nie jesteśmy do końca tolerancyjni. Mówię tu o starszym pokoleniu, bo moja nastoletnia córka to już zupełnie inna generacja - powiedziała Kasia Kowalska, która w czwartkowy wieczór wykonała nie tylko swoje wielkie przeboje (m.in. "Coś optymistycznego" czy "Co może przynieść nowy dzień"), ale również "Sen o Warszawie" Czesława Niemena i "Hallelujah" Leonarda Cohena.

Koncert na oświęcimskim rynku to jednak nie koniec festiwalowych atrakcji. W piątek (18 czerwca) w Kościele św. Maksymiliana wystąpi orkiestra Filharmonii Krakowskiej z solistką Opery Wiedeńskiej, którzy wykonają III symfonię G.Mahlera.

Natomiast w sobotę (19 czerwca), podczas ostatniego dnia Life Festival, na Stadionie MOSiR, usłyszymy zespół Nomada z Węgier (17.), Trebunie Tutki i Twinkle Brothers z Jamajki (18.), Voo Voo i grupę UkraInni z Ukrainy (19.30), Varius Manx (20.45) i w finale Ray'a Wilsona wraz z Berlin Symphony Ensemble jako "Genesis Classic".

Life Festival to jednak nie tylko wydarzenia muzyczne. Przy współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce, przygotowane zostały m.in. wystawy izraelskiej ilustracji dziecięcej, czy stworzona dzięki zastosowaniu techniki 3D wystawa "Izrael wczoraj i dziś". Specjalnie dla miłośników X muzy w piątek (18 czerwca) w Rynku Starego Miasta powstanie również kino plenerowe, w którym pojawią się m.in. filmy Emira Kusturicy ("Obiecaj mi!"), czy Erana Kolirina ("Przyjeżdża orkiestra").

Artur Wróblewski (INTERIA.PL), Oświęcim

Fot. Mateusz Moskała


News

Program

Stadion MOSiR

Wejście na stadion MOSiR od 15:30Województwo Małopolskie Powiat Oświęcimski Oświęcim - Miasto Pokoju Narodowe Centrum Kultury Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec Konsulat Honorowy Ukrainy Konsulat Generalny Austrii Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”