O festiwalu

Na miasto Oświęcim patrzymy przede wszystkim przez pryzmat jego tragicznej historii. Jednak ponad pół wieku później Oświęcim to również ośrodek licznych inicjatyw pokojowych, miejsce spotkań ludzi różnych narodowości bez względu na religię i przekonania, miejsce gdzie nowe pokolenia pragną budować przyszłość bez wojen i przemocy.

 

Life Festival Oświęcim wyrasta właśnie z tych przekonań i inicjatyw. Główną ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Pokojowe przesłanie, po raz kolejny wypływające z miasta, na przedmieściach którego został założony największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, stanowiący współczesny symbol Holokaustu - zagłady narodu żydowskiego i eksterminacji innych narodów, w tym przede wszystkim: Polaków, Romów, Rosjan, ma na celu wyzbycie się patrzenia na świat przez pryzmat różnic kulturowych, rasizmu i antysemityzmu.

 

Life Festival Oświęcim to trzydniowy festiwal miejski, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, Darek Maciborek.


Gwiazdy o Life Festival 2010

„W tym roku skończę 47 lat. 47 lat przed dniem moich narodzin pierwsza wojna światowa była juz na półmetku. Jej efekt to blisko 10 milionów zabitych i rannych. 20 lat przed moimi narodzinami był rok 1943. Środek drugiej wojny światowej. Masowe eksterminacje, rzezie, nienawiść rozgrzewana przez psychopatycznych ideologów nazizmu i komunizmu - Auschwitz, Birkenau, Katyń, Miednoje...10 lat przed dniem moich narodzin umarł Stalin. A co to jest 10 lat? 20? 47? Przecież to było ledwie wczoraj. Bogu dziękuję, że żyje w czasach pokoju. I modlę się by tak już zostało aż do mojej śmierci. Ale będzie to możliwe jedynie wówczas gdy pamiętając o traumie zmarłych pojednamy się z żyjącymi. I w tej jedności trwać będziemy aż do końca świata. Słuchajmy siebie i bierzmy od drugiego to co najwartościowsze. Uczmy się od siebie. Szanujmy. A miłość prędzej czy później sama nadejdzie. Zacznijmy od spotkania na Festiwalu. Zacznijmy w końcu tak na prawdę sie poznawać. Do zobaczenia.”

Paweł Kukiz

"Każda inicjatywa propagująca pokój na świecie jest godna uwagi. Z biegiem lat w pamięci pozostają symbole, o których należy pamiętać i przypominać młodym pokoleniom, aby historia okrucieństwa II wojny światowej nigdy się nie powtórzyła. Sztuka, zwłaszcza w ciężkich czasach, potrafiła być obrońcą tożsamości narodowej. 19 czerwca swoim udziałem podczas Festiwalu dla Pokoju, Varius Manx chce poprzeć ideę muzyki ponad podziałami"

Robert Janson, lider Varius Manx, jednej z gwiazd festiwalu.

“Muzyka jest językiem wszechświata... jak twierdził niejeden poeta... Tę idee realizuje od lat Voo Voo wierząc, że właśnie dzwięki są tym narzędziem, które pozwala bez zbędnych słow porozumieć się artystom z różnych kultur i jednocześnie dotrzecć do różnych stron świata. Muzyka pozwala łączyć się ponad polityką, religią, segregacjami rasowymi i narodowościowymi, słowem - ponad wszelkiego rodazju bzdurnymi granicami tworzonymi przez człowieka (...) co więcej, pokonuje te granice bez żadnych przeszkód.
Tak też jest w przypadku ostatniego projektu po tytułem Voo Voo i UkraInni, który z wymienionych wyżej powodow zasługuje na to, by pokazać go na Oswięcimskim Festwalu.”

- mówi Wojciech Waglewski, który wraz z Voo Voo I UkraInnymi wystąpi w Oświęcimiu.

News

Artyści

Program

Stadion MOSiR

Wejście na stadion MOSiR od 15:30Województwo Małopolskie Powiat Oświęcimski Oświęcim - Miasto Pokoju Narodowe Centrum Kultury Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec Konsulat Honorowy Ukrainy Konsulat Generalny Austrii Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”